Album
Dane gromadzone są jako kolekcje charakteryzujące się wspólnymi atrybutami. Pojedyncza kolekcja (album) może zawierać wiele warstw anotacyjnych.
Właściwości i funkcjonalności albumów
W ramach albumu może funkcjonować wiele warstw. Część z nich to materiały źródłowe w postaci skanów (warstwy bazowe albo rastrowe). Pozostałe warstwy to anotacje, zapisywane najczęściej jako tabele bazodanowe.
Warstwa skanów
Aby możliwe było utworzenie warstwy bazowej, konieczne jest uporządkowanie plików ze skanami.
Jak przygotować pliki ze skanami?
Pliki ze skanami (najczęściej pliki JPG), mogą mieć dowolne nazwy, ale takie które powodują że posortowanie ich w kolejności alfabetycznej powoduje że skany układają się w takiej kolejności w jakiej chcemy je oglądać w aplikacji INDXR. Ważne jest również aby rozszerzenia nazw plików (typ pliku, czyli np. *.jpg), pisane były małymi literami. W przeciwnym wypadku system nie będzie ich widział.
Jak umieścić i skonfigurować skany na serwerze?
W systemie znajduje się sekcja umożliwiająca przesłanie plików na serwer, a następnie automatyczne przetworzenie ich w warstwę bazową.
Ważne jest aby opisywać poszczególne elementy (albumy, warstwy, atrybuty opisowe, …) metadanymi, pozwalającymi na ich odpowiednie rozumienie.
Tworzenie bazy danych
Anotacje posiadają strukturę bazodanową. System ułatwia tworzenie tej struktury.
Ważne: Wyświetlany w czasie indeksowania formularz z atrybutami opisowymi, odpowiada utworzonej strukturze bazodanowej. Późniejsze zmiany w strukturze są dynamicznie odwzorowywane w formularzu.
Tworzenie i używanie list wyboru
Niektóre z pól mogą zawierać listy podpowiedzi i inne kontrolki ułatwiające wprowadzanie danych.
Identyfikacja i harmonizacja wprowadzanych danych
Wprowadzane dane opisowe mogą być ujednoznaczniane (identyfikacja). Jak również mogą być im jednocześnie nadawane identyfikatory pochodzące z zewnętrznych baz danych (harmonizacja).
Integracja z mapami cyfrowymi
Szczególnym przypadkiem identyfikacji i harmonizacji jest lokalizowanie przestrzenne za pomocą osobnego okna mapowego.
Okno zawiera zestaw standardowych warstw mapowych. Oprócz tego możliwe jest uzupełnianie tego zestawu o dowolne inne mapy typu WMS.